P
U
S
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vstupní strana | Česky
29.03.2024 - 06:14 CET Přihlášení uživatele

Výlety

Tisk Řadit podle data vložení sestupně Řadit podle data vložení vzestupně Řadit podle nadpisu sestupně Řadit podle nadpisu vzestupně Zpět
Zobraz / Skyj

Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou není jen Baťovo město, její historie sahá až hluboko do středověku, kdy zde vládly rody Kolowratů a Kaleniců. Dnešní podobu zámku i okolnímu parku vtiskl podnikatelský rod Schebků.

Zobraz / Skyj

Hraběšín

Romantická údolí Paběnického a Jánského potoka, schwarzenberský zámeček, stopy zaniklé středověké osady, dochované slovanské mohyly a v neposlední řadě malebná obec obklopená věncem hvozdů. Tím vším se muže Hraběšín pochlubit.


Zobraz / Skyj

Aktivní dovolená na Kutnohorsku

Ve spolupráci s DSO Zbraslavicko a sdružené obce připravila MAS propagační mateiál zahrnující deset tipů na nevšední výlety v okolí Kutné Hory.

Zobraz / Skyj

Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky

Tel: 602 450 968 (předseda klubu)
Email: info@vanoil.cz
Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem, taženým parní nebo dieselovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Menší počet lidí se může svézt též drezínou. Vlaky vyjíždí při pravidelných víkendových jízdách a o všech státních svátcích od 1. května do prvního víkendu v říjnu. Navíc pak o Velikonocích, první víkend v prosinci na Čertovských jízdách, na Silvestra a na Nový rok.

Zobraz / Skyj

Bohdaneč u Zbraslavic - pstruhový ráj

V obci Bohdaneč a jejím okolí je pro rybáře, nerybáře a děti připravena novinka v oblasti sportovního a rekreačního rybaření.  Vyzkoušejte rybník 'Za palírnou', který je vhodný pro začínající rybáře, nerybáře a děti, způsob lovu muškaření, přívlač. Dalším rybníkem je 'Kamberk' ležící 15 km od Vlašimi směrem na Tábor, způsob lovu muškaření, lov z loďky nebo bellyboatu, přívlač, lov s kulovým plovákem.
Podrobné informace naleznete na webových stránkách 'Pstruhového ráje'.

Zobraz / Skyj

Cestou po klášterech

Duchovní rozměr zdejší krajiny umocňují početné kláštery. V samotné Kutné Hoře najdete hned dva – klášter sv. Voršily a Jesuitskou kolej. V Sedlci sídlili cisterciáci. Do Nových Dvorů pozval dominikány hrabě Věžník. Příkladem venkovské residence, kde sídlil jesuitský hospodářský správce, je pozdější hájenka v Horušicích. Zříceninu klášterní kaple postavené hrabětem Sporckem najdete i na vrcholku Vysoké. Kapucínský klášter se nachází přímo v centru Kolína. Působivé torso benediktínského kláštera lze zhlédnout v Klášterní Skalici u Kouřimi. Benediktínské residence v podobě malých zámečků najdete i v Třebovli a v Církvici u Zásmuk. V Zásmukách sídlili františkáni.

Zobraz / Skyj

Horolezectví

V okolí Kutné Hory se nalézá řada horolezeckých terénů z ruly a příbuzných hornin. K nejvýznamnějším patří skály v údolí Vrchlice od Kutné Hory po přehradu pod Malešovem. Z jednotlivých skalních útvarů si zaslouží připomenout především Hlavní a Šimákovská stěna s desítkami cest obtížnosti 2 až 8- UIAA. především plotnového charakteru. Menší lezecká oblast se nachází pod hradem Sionem s nejtěžší cestou 9-. K tradičním lezeckým cílům patří i Pašínka – skála nad Kohoutovým mlýnem se zhruba dvacítkou cest klasifikace 2 až 9-. Řada menších skalních útvarů s hodnotnými především převislými cestami se nachází v okolí Zásmuk a Doubravic. Jediným žulovým terénem je Tisí skála u Čáslavi s krátkým, ale velmi náročným lezením v převisech klasifikace 2 až 8+. Lezení není časově omezeno.

Zobraz / Skyj

Chedrbí – pravěká sídla

Pro příznivce té nejstarší historie je určena procházka údolím od Třebonína k mlýnu Karásek. Na skalnaté hraně údolí se nacházejí postupně tři pravěká dosud neprozkoumaná hradiště. Za pozornost stojí i dva podzemní vápencové lomy z 19. století. Na konci cesty je možné vykoupat se v krásném rybníku Karásek schovaném mezi lesy.

Zobraz / Skyj

Krajem vápeníků, kameníků a krasových jevů

Zdánlivě nezajímavá rovina západně od Kutné Hory s vrškem Vysoké (472 m.n.m.) skrývá zajímavou minulost – jak geologickou tak i „lidskou“. Zdejší písčité vápence v sobě skrývají řadu povrchových i podzemních krasových jevů, z nichž nejznámější jsou miskovické „propasti“ –ve skutečnosti závrty a miskovická jeskyně. Památkou na dřinu generací vápeníků a kameníků jsou četné drobné lomy na vápenec a pozůstatky cylindrové a kruhové vápenky mezi Miskovicemi a Mezholezy.


 

   1  [2] [3]

Další